Quickstep

Quickstep je potomek bostonu a one stepu, které přišly na taneční scénu s nástupem ragtime a jazzové muziky v Americe na přelomu století. Byly to první dva tance, založené na krocích vpřed. Používali první krok přes patu následovaný dvěma nebo více kroky na bříškách chodidel.

Stejně jako ragtime přešel ve dvacátých letech ve swing, objevily se na scéně nové tance, jakým je například charleston. shimmy a black bottom. Charleston má svůj původ na ostrovech Cape Verde v kolovém tanci, který tančily černí dokoví dělníci v přístavu Charleston a bílá společnost si jej oblíbila po uvedení jevištní show „Running Wild“ roku 1923 od Ziegfelda Follieho, který cestoval po USA. Poprvé byl ale uveden o rok dříve v černé revue George Whitea. V Evropě jej zpopularizovala Josephine Baker v Paříži dvacátých let. Tančí se s výrazným pohybem rukou, který koresponduje s pohybem nohou. Je to velice rychlý tanec, má okolo 60 taktů za minutu. Postupně se stal oblíbeným po celém světě, ale divoký charakter tance si vysloužil zákaz na usedlých plesech, nebo byl uváděn s notickou „PQC“ „Please Charleston Quietly“.

Black bottom a shimmy byly v Americe ve dvacátých letech velice oblíbené a staly se národním šílenstvím po jejich uvedení v „Ziegfeld Follies“, který cestoval po Spojených státech. Oba dva se odrazily v rychlejší verzi foxtrotu po návštěvě Paula Whitemana ve Velké Británii roku 1923, tak se zrodil quickstep.

Jedním z důvodů, proč quickstep vlastně vznikl, byla snaha vyjádřit rychlejší hudbu. Je to rychlý taneční pohyb, založený na walks and Chasses tančených na hudební doprovod ve 4/4 rytmu a cca 60 taktech za minutu. Obsahuje chůzi, běhy, chasse a otáčky z původního quickstepu a navíc další rychlé variace jako zámky, skoky a poskoky.