Waltz

Waltz je obvykle prvním tancem, který s začátečníci učí. Míní se, že pochází z lidového tance Rakouska a jižního Německa. Na počátku 19. století byl „Waltzen“ v této oblasti velice populární.

Z období okolo roku 1800 pochází popis tance, který se tančí s lehkými nohami, má některé rychlé rotace jako waltzen, ale je pomalejší. Mnohem klidnější podoba vídeňského valčíku se tančí přibližně v rychlosti 30 taktů za minutu, dorazila do Ameriky okolo 1870. Tato verze waltzu si udržela charakteristické otáčivé variace s různými jinými sklony, při tanci držel pán dámu za pravou ruku a druhou měl na jejích zádech. Boston byl také prvním plesovým tancem, při kterém měli partneři chodidla paralelně narozdíl od baletu, kdy jsou chodidla vytočena ven.

Současná podoba tohoto tance byla popsána okolo roku 1910 v Anglii jako výsledek promísení americké a evropské verze. Začalo se mluvit o výhodách pomalejšího rytmu pro tvorbu nových variací, některé se zvláštními synkopovanými dobami, některé s pomalými „obrázkovými“ kroky. To dalo tanci lehkost a eleganci, čímž se stal zajímavějším pro tanečníky i diváky.

Základní variace waltzu jsou založeny na úhlopříčném a uhlazeném pohybu parketem proti směru hodinových ručiček. Je to tanec častých změn váhy a pomalého tance, který je pro začátečníky jednoduché pochytit. Nicméně, soutěžní tanečníci musí mít dobrou kondici a silné nohy, aby jej mohli tančit dobře. Tříčtvrteční rytmus dává tanci nádherný romantický charakter.